Građani Islanda sve su spremniji podržati ponovno otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, izjavila je ministrica vanjskih poslova Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir (Thorgerdur Katrin Gunnarsdottir) u intervjuu za Politico, povodom najavljene zvanične posjete predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
„Rekla bih da javna podrška za ponovno pokretanje pregovora postoji“, naglasila je Gunnarsdóttir, dodavši kako bi novo otvaranje pregovora bilo „od presudne važnosti kada je riječ o geopolitičkoj situaciji“.
Ona je podsjetila da je Island već „prilično daleko odmakao“ u ranijem procesu pridruživanja EU, koji je trajao od 2010. do 2013. godine. Island je, podsjećamo, aplicirao za članstvo još 2009. godine, a iako je u kratkom roku postignut znatan napredak, pregovori su stopirani nakon četiri godine.
Promjenu stava sadašnje vlade, kako se navodi, dijelom su izazvale i vanjske okolnosti – uključujući geopolitičke prijetnje poput one bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa da bi SAD mogli „preuzeti Grenland“, kao i globalna ekonomska neizvjesnost uzrokovana trgovinskim ratovima.
Najnovije ankete pokazuju značajan zaokret u stavu građana prema Evropskoj uniji. Dok su od 2013. do 2021. godine Islanđani uglavnom bili protiv članstva, prema ispitivanju javnog mnijenja iz decembra 2024. godine, 58 posto građana podržava organizaciju referenduma o pristupanju EU, 53 posto podržava uvođenje eura kao zvanične valute, a 45 posto bi direktno glasalo za članstvo.
Trenutnu islandski vladu čine Socijal-demokratska alijansa, Narodna stranka i proevropska stranka Viðreisn. Njihov koalicijski sporazum predviđa raspisivanje referenduma o članstvu u EU do 2027. godine, iako Narodna stranka zvanično ostaje protiv ulaska u Uniju.
Izvor: Vijesti.ba